Redd humla!

Jeg har blitt utfordret av Anne fra Moseplassen til å bli med på Humlestafetten – å spre kunnskap om humlas usikre situasjon. Humler er pollinerende insekter, og de bidrar til å pollinere store mengder av blant annet frukt og grønnsaksplanter som gir oss mat. Hele 80% av kulturplantene verden trenger pollineres av insekter som humler og bier! Fokuset på pollinerende insekter har hovedsaklig ligget ved honningbier, som er sterkt truede og i nedgang pga. en delvis uforklarelig colony collapse disorder, CCD. Noen av grunnene til CCD er sprøytemidler, stress, store monokulturer i jordbruket, infeksjoner og sykdom.

Humle

Hvorfor skriver akkurat jeg om humla her på denne bloggen om barnemat? For det første er jeg biolog, og nedgangen blant pollinerende insekter er noe som opptar meg. For det andre er mange oppskrifter her på bloggen avhengig av mat som pollineres av humler! Noen matplanter vi ikke kan bruke uten pollingering fra humla er: tomat, brokkoli, løk, melon, squash, blåbær, rips og kiwi. Om humler og bier dør ut er vi nødt til å selv pollinere hver enkelt plante for hånd! Denne populære og kjempegode pastagryta kunne man ikke lagd uten hjelp fra humler.

Flere av de 34 norske humleartene er i sterk tilbakegang. To av de viktigste årsakene til dette er mangel på pollen- og nektargivende planter, og mangel på plass å lage bol. Hva kan JEG gjøre, tenker du kanskje? Akkurat DU kan plante humlevennlig på balkongen, i hagen og i borettslaget/sameiet, du kan unngå kjemiske sprøytemidler og giftstoffer i hagen, og du kan tilby humla bolig.

Vi har planta humlevennlig på balkongen og i fellesområder rundt huset i år. For eksempel lavendel, som er nydelig, lukter godt og er likt av humler.

Humlevennlig lavendel

Humlevennlig lavendel

Andre planter både du og humla kan ha nytte og glede av (les mer her):
– oregano
– timian
– salvie
– gressløk
– jordbær
– eple
– kirsebær
– rhododendron
– forglemmegei

Ikke minst kan du spre ordet om humla videre! Kunnskap og opplysning er vår beste venn for å gi humla bedre levevilkår. Jeg har ikke så mange bloggvenner, men jeg utfordrer Mumsemamma Vilde, Tekannesnakk-Vilde og Mammalivet-Jona til å spre Humlestafetten videre. :-)

Reklame

En kommentar om “Redd humla!

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s