Fruktig middag (fra 6 måneder)

Her kommer to oppskrifter jeg har «stjålet» fra Margit Vea sin bok Lettlaget barnemat. De har god, søtlig smak og er derfor favoritter hos mange små.

Fruktig kylling (2-3 porsjoner)
1 dl vann
1 kyllingfilet
1 potet
1 gulrot
1 ring ananas (kan erstattes med 1/2 eple eller 2 myke tørkede aprikoser)
1 ss kaldpresset olivenolje
1/2 ts kardemomme

Kok opp vann, skjær kylling, potet og gulrot i små biter og ha det i det koke de vannet. Bruker du tørkede aprikoser putter du disse oppi samtidig. La det koke forsiktig i ca. 10 minutter under lokk. Ha i oppdelt ananas eller eple et par minutter før det er ferdigkokt. Mos maten til passe konsistens sammen med olje og kardemomme.

Gryte med kjøtt og eple (2-3 porsjoner)
50 g mørt kjøtt (kalv, okse, lam…)
2 gulrøtter
1/2 eple eller 3 stenfrie svisker
1 ss kaldpresset olje
1 dl vann
litt persille
1-2 kokte poteter eller smuler av brød/kavring

Skjær kjøtt i terninger. Skrell og skjær gulrot og eple (eller svisker) i store biter og sett til side. Ha olje i en kjele og sett den på middels varme. Legg i kjøttet når oljen er varm. Kjøttet skal bli grått, ikke brunt – så snu det ofte. Hell i vann og la det småputre i 10 minutter. Legg i gulrot, eple eller svisker. Fyll på med mer vann hvis det fordamper. La det koke til kjøttet er mørt, ca. 15 minutter. Hakk persille, ha den oppi og la det få et raskt oppkok før du moser til ønsket konsistens. Bland kokt potet eller brødsmuler godt inn i gryteretten.

Reklame

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s